Ciekawie prezentują się schody z drewna i elementów metaloplastycznych

Projektanci domów, architekci są zgodni, że schody należą do najtrudniejszych do wykonania konstrukcji. Już na etapie wyboru rodzaju surowca, z jakiego mają być wykonane stopnie, pojawiają się trudności.

Zharmonizowanie wielkości stopni chwilą

Schody kryją w sobie wiele problemów technicznych, np. zharmonizowanie wysokości stopni z ich szerokością i jednocześnie ze średnią długością kroku człowieka. Właśnie od tego zależy bezpieczeństwo konstrukcji, wygoda użytkowania. W związku tym warto wybierać doświadczonych projektantów, którzy będą dysponować odpowiednią wiedzą w zakresie sporządzania zarysu schodów.

Brać rozwagę pozycję ilość miejsca

O wyborze schodów często nie decyduje zamiłowanie inwestora do konkretnego materiału (np. w domu większość z nas chciałaby mieć schody drewniane), lecz ograniczenia budynku. Należy wziąć pod uwagę lokalizację i ilość miejsca, jakie możemy przeznaczyć na schody. Zbyt duże schody mogą drastycznie zmniejszyć powierzchnię użytkową biura, magazynu, mieszkania, a zbyt małe sprawią, że chodzenie po nich nie będzie do końca bezpieczne albo zabraknie miejsca na balustrady.

Materiał poprawnie rozważyć zastanowić

Na wybór schodów rzutuje też układ obiektu, wygląd pomieszczeń (jeśli zamawiamy schody do pokoju czy magazynu, który jest już użytkowany). Materiał należy dobrze przemyśleć i zastanowić się, czy nas na niego stać. Z drugiej strony warto pamiętać o trwałości surowca i wygodzie eksploatacyjnej.

Po głębszej analizie okazuje się, że często najbardziej optymalnym wyborem są schody drewniane (proste, jedno- lub dwubiegowe, gięte albo inne) z balustradami (tralkami).